آلمان به قانون سقط جنین در دوران نازی که پزشکان را جرم انگاری می کرد، پایان داد


برلین – قانونگذاران آلمانی روز جمعه به پایان ممنوعیت تبلیغاتی خدمات سقط جنین در دوره نازی‌ها رأی دادند، اقدامی که عملاً پزشکانی را که اطلاعاتی در مورد این روش ارائه می‌کردند جرم انگاری کرد.

این قانون، اگرچه سال‌ها نادیده گرفته می‌شد، اخیراً چندین پرونده حقوقی برجسته را علیه پزشکان به راه انداخته بود. این به نوبه خود منجر به کمپین مستمر فعالان حقوق سقط جنین برای لغو ممنوعیت تبلیغات شد که دولت نسبتاً جدید آلمان آن را هدف قرار داده بود.

سقط جنین در آلمان تا هفته دوازدهم بارداری و پس از یک جلسه مشاوره اجباری قانونی است.

نورا ساس، متخصص زنان در شهر مرکزی کاسل، در این باره نوشت: «این روز ماست. یک توییت. وی با اشاره به این قانون با شماره کد کیفری آن افزود: شماره ۲۱۹ الف سقوط می کند و همراه با آن، بدترین حمایت از زنان است.

با لغو روز جمعه دادگاه عالی ایالات متحده Roe v. Wade، تصمیم دادگاه عالی در سال 1973 که سقط جنین را قانونی کرده بود، تصمیم قانونگذاران آلمانی منعکس کننده نقطه مقابل گسترده ای در مورد این موضوع بود.

نانسی فایزر، وزیر کشور کشور گفت: «با لغو بخش 219 الف قانون جزا، ما در حال تقویت خودمختاری و امنیت همه زنان هستیم.

این رای که با بالا بردن دست در پارلمان آلمان انجام شد، توسط سه حزب دولت ائتلافی و حزب چپ افراطی انجام شد.

اتحادیه محافظه‌کار دموکرات مسیحی آلمان، که چهار دولت قبلی تحت رهبری آنگلا مرکل را اداره می‌کرد، تلاش‌های قبلی برای پاکسازی قانون را از کتاب‌ها مسدود کرده بود و روز جمعه به لغو آن رای منفی داد.

الیزابت وینکلمایر-بکر، یکی از اعضای دموکرات مسیحی پارلمان، پیش از رای گیری گفت: “ما نمی خواهیم تبلیغات عمومی سقط جنین در اینترنت یا رسانه های اجتماعی انجام شود.”

سایر نمایندگان نیز با لغو این قانون مخالفت کردند. توماس سیتز از حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان روز جمعه در پارلمان گفت: “حق یک زن برای تعیین سرنوشت جنسی شامل مسئولیت پذیری برای اطمینان از باردار نشدن او در صورت عدم تمایل نیز می شود.”

اما دولت جدید، به رهبری سوسیال دموکرات های صدراعظم اولاف شولز، در توافقنامه ائتلافی خود، نوعی نقشه راه سیاسی که در نوامبر گذشته ارائه کرده بود، وعده لغو ممنوعیت را داده بود.

لیزا پاوس، وزیر فدرال خانواده ها، زنان سالخورده و جوانان، قبل از رای گیری به قانونگذاران گفت: «امروز روز فوق العاده ای است. برای پزشکان و بالاتر از همه برای همه زنان این کشور.»

اقدام آلمان همچنین شکاف ایدئولوژیک در مورد این موضوع در اتحادیه اروپا را برجسته می کند. در کشور همسایه لهستان که مرز آن تنها یک ساعت با برلین فاصله دارد، سقط جنین ممنوع است.

اما در حالی که کشورهای همسایه بلژیک و هلند هر دو دارای دوره‌های انتظار اجباری هستند و فرانسه از زنانی که به دنبال سقط جنین هستند می‌خواهد دو بار مشاوره انجام دهند، هیچ کشور اروپایی دیگری انتقال اطلاعات در مورد این عمل را مانند آلمان ممنوع نکرده بود.

مارکو بوشمان گفت: «این واقعیت که ما پزشکان بسیار ماهر را که چنین روش‌هایی را انجام می‌دهند از ارائه اطلاعات واقعی تحت مجازات کیفری منع می‌کنیم، بی‌معنی است، با زمانه ارتباطی ندارد، ناعادلانه است و به همین دلیل است که به این وضعیت پایان می‌دهیم». وزیر دادگستری در این جلسه به نمایندگان مجلس گفت.

قانونی که به دوران نازی ها بازمی گردد و برای چندین دهه بی سر و صدا توسط پزشکان نادیده گرفته می شد، با افزایش محبوبیت اینترنت به عنوان یک منبع پزشکی – که این سوال را مطرح کرد که تبلیغات چیست و اطلاعات چیست – و افزایش در شکایت جنایی از فعالان ضد سقط جنین

در سال 2017، دکتر کریستینا هانل، یک پزشک عمومی که در شهر مرکزی گیسن سقط جنین ارائه می دهد، اطلاعاتی را در مورد این روش در وب سایت خود منتشر کرد. از آنجا که به نظر می رسید این یک تبلیغ است، قاضی او را 6000 یورو جریمه کرد. او به جای حذف محتوا، تصمیم را به دادگاهی بالاتر و در نهایت به بالاترین دادگاه کشور، دادگاه قانون اساسی در کارلسروهه برد.

و در حالی که دادگاه در آن زمان قانون را تایید کرد و او مجبور به پرداخت جریمه کاهش یافته شد، پرونده او موضوع تبلیغات سقط جنین را به آگاهی عمومی رساند و دکتر هانل به یکی از شناخته شده ترین فعالان حقوق سقط جنین تبدیل شد.

سه سال پیش این قانون کمی تغییر کرد و به پزشکان اجازه داد که بگویند آیا پیشنهاد سقط جنین را دارند یا خیر، اما ممنوعیت تبلیغات همچنان به قوت خود باقی ماند. قضات همچنان به مجازات های خود ادامه دادند، از جمله در حکمی در سال 2019 علیه دو متخصص زنان در برلین که به دلیل نوشتن در سایت خود مبنی بر اینکه این روش را در “فضای محافظت شده” و “بدون بیهوشی” و “بدون بیهوشی” ارائه کرده اند، 2000 یورو جریمه شدند. مواد مخدر ناشی از.”

دکتر هانل گفت که ممنوعیت تبلیغات یافتن ارائه دهنده سقط جنین را بسیار دشوار کرده بود. “زنان گاهی اوقات باید با 10 پزشک تماس بگیرند – جایی که اغلب با آنها بد رفتار می شود – قبل از اینکه به کسی برسند که بتواند اطلاعاتی در اختیار آنها بگذارد.”

دکتر هنل در مورد رای گیری روز جمعه گفت: “بعد از پنج سال نبردهای طاقت فرسا، این آرامش بسیار خوبی است.” اکنون می توانم به سادگی اطلاعات خود را در وب سایت قرار دهم تا زنانی که به ما مراجعه می کنند به سادگی مطلع شوند.

منبع