انواع بازاریابی پرکاربرد | marketing-schools

تأثیر مارکتینگ برندهایی که به صورت استراتژیک و هوشمندانه این فرایند را پیاده می‌کنند، بسیار بیشتر است. همراستایی استراتژی و اهداف تمام انرژی و بودجه سازمان را در جهت درست صرف می‌کند. تیم بازاریابی با استراتژی درست می‌دانند زمانشان را در کدام بخش صرف کنند، بودجه را به کدام بخش اختصاص دهند و پیام‌های مارکتینگ را به چه گروهی ارائه دهند که بیشترین میزان بازخورد را داشته باشد. ما امیدواریم که با تلاش خود، تاثیری در بهبود و توسعه مهارتهای فردی ، شغلی و کسب و کارشما داشته باشیم.

مارکتینگ چیست و انواع بازاریابی به چند دسته تقسیم می‌شود

کليه فعاليت هاي بازاريابي حول محور هدف که جلب توجه مخاطبان و در نهايت جذب مشتري است انجام مي شود . در این نوع بازاریابی، معمولاً در خیابان به دنبال جذب مشتری برای فرآیند بازاریابی هستند. به‌طور مثال می‌توان گفت که اپلیکیشن‌های تپسی و اسنپ از بازاریابی خیابانی استفاده می‌کنند و در این زمینه نیز تا حدودی موفق بوده‌اند. مشتری‌ها با خرید این‌گونه ماست‌ها و نگه‌داری درب‌های آن و در نتیجه تحویل آن به کارخانه، یک جنبش خیرخواهانه در جهت کمک به بیماران سرطان پستان راه‌اندازی کردند. اگر بیشتر دقت کنید، متوجه خواهید شد که در این حالت، فروش شرکت به‌صورت خیره‌کننده‌ای بالا خواهد رفت. بگذارید تا با یک مثال این نوع بازاریابی هیجانی را بهتر توضیح دهیم.

http://centraldiesel.ir

از متخصصین کامپیوتر گرفته تا طراحان صنعتی و گرافیست ها و مهندسین فروش و تولیدکنندگان محتوا و عکاسان صنعتی و… همگی به نوعی در چرخه مارکتینگ به منظور پیشبرد اهداف کسب وکارها تعریف می شوند. در پاسخ به اینکه ” بازاریابی چیست ” باید گفت بازاریابی به زبان ساده فرایند ترغیب مخاطبان به محصولات و یا خدمات است. این فرآیند با انجام تحقیقات بازار آغاز و با تحلیل رفتار مصرف کنندهیا مشتریان، بهبودسفر مشتری، شناخت کامل خواسته ها و نیازهای بازار هدف، نگهداشت مشتریان، و افزایش سهم بازار برای برند ادامه خواهد داشت. بازاریابی متنوع Diversity Marketing هدف از این نوع استراتژی، جلب نظر فرهنگ های گوناگون است. این فرهنگ ها دارای اعتقادات، باورها، انتظارات، سلایق و نیازهایی هستند که باید با در نظر گرفتن این عناوین، یک برنامه بازاریابی اختصاصی برای اثرگذاری بر این دسته از مشتریان هدف تبیین و پایه سازی گردد.

بازاریابی کلامی

نوع یکپارچه مجله خبری بازاریابی تلاش برای ایجاد تجربه‌ای یکپارچه برای مصرف‌کننده است، صرف‌نظر از اینکه چگونه آنها با یک برند در تعامل هستند. یک فرد تأثیرگذار می‌تواند یک فرد مشهور، شخصی باسابقه فروش قوی، نویسنده مشهور یا شخصی باشد که دارای رسانه‌های اجتماعی زیادی است. نوع موثر شرح مفهوم بازاریابی چیزی به مخاطب خاص است، افرادی که تا حدودی از مخاطب خاص تأثیر می‌پذیرند، این نوع بر روی آنها بسیار مؤثر است. ازآنجاکه این مبتنی بر حقایق و آمار است، نوع جغرافیایی به کاهش خطر عدم موفقیت کمپین‌ها کمک می‌کند. نوع نمونه رایگان حول محور دادن بخشی از کالای خدماتی و یا تست یک محصول با هزینه صفر و با هدف فروش بیشتر در آینده می‌چرخد. نیاز به نوع کارآفرینی معمولاً از ضرورت بازاریابی برای شرکت‌ها است.

  • بازاریابی مجاورتی یک استراتژی بازاریابی محلی و بسیار هدفمند است که از موقعیت مکانی کاربران برای نمایش محصولات یا خدمات مرتبط به آن‌ها استفاده می‌کند.
  • بازاریابی رابطه‌ای نوعی از بازاریابی مبتنی بر مشتری است که با مشتری رابطه‌ای عمیق و معنادار ایجاد می‌کنید تا مشتری در بلندمدت به برند وفادار بماند.
  • بازاریابی یکی از بخش های اصلی کسب و کار است که بر افزایش و نگهداشت مشتریان فعلی و دستیابی به مشتریان بالقوه بیشتر و تبدیل آنها به مشتریان بالفعل تمرکز دارد.
  • بازاریابی متمایز زمانی اتفاق می افتد که یک شرکت کمپین هایی را ایجاد می کند که مورد توجه دو یا چند مخاطب مختلف ، جمعیتی یا بخش های بازاریابی قرار گیرد.
  • این تبلیغات می‌تواند از طریق پخش پوستر و تراکت و حتی دادن نسخه نمونه از محصول به مردم باشد.
  • در بازاریابی مفهومی تمرکز بر مشخصات محصول و خدمات نیست، بلکه تمرکز بر ایجاد رابطه و معرفی و تبیین یک سبک زندگی است.
یکی از جدیدترین انواع بازاریابی که برپایه علم عصب شناسی نیز هست، بازاریابی عصبی است. در این روش توجه اصلی روی ناخودآگاه افراد است و سعی بر این است که با استفاده از تحقیقات و داده‌های جمع آوری شده از رفتار مردم، برند به صورت غیرمستقیم روی ذهن و روی تصمیم گیری نهایی آن‌ها تاثیر گذارد. در این نوع از بازاریابی برند محصول خود را به صورت هوشمندانه تبلیغ می‌کند اما مخاطب متوجه آن نمی‌شود، ولی کماکان مخاطب مورد هدف تبلیغات قرار گرفته است. اگر به خاطر داشته باشید در فیلم بازی تاج و تخت یک لیوان قهوه استارباکس در یکی از صحنه‌ها برای هفته‌ها مورد بحث قرار گرفته شده بود. شامل تمام تاکتیک‌ها و استراتژی‌هایی می‌شود که یک کسب و کار برای گرفتن رتبه‌های بالا در صفحه اول موتور جستجو به کار می‌گیرد. معمولا کسب و کارها و افراد برای دیده شدن در این فضا از تکنیک‌های سئو، تبلیغات کلیکی و همچنین گوگل ادز استفاده می‌کنند.

انواع بازاریابی : ۸۵ – بازاریابی مغز چپ (Left-Brain Marketing)