برای طراحی دکوراسیون مطب از متخصص کمک بگیرید

اگر کلینیک دندانپزشکی دارای بخشهای مجزا بوده و نوبت دهی به شکل هماهنگ و منظم انجام می شود به ازای هر یونیت دندانپزشکی 2 تا 3 صندلی در فضای انتظار کافی است. فضای انتظار از مهمترین قسمتهای یک کلینیک پزشکی است. پوششی از جنس مواد پلیمری است که در چندین لایه مختلف اجرا می شوند. اگر فضای کلینیک یا مطب دندانپزشکی کوچک باشد بهتر است رنگ های ملایم و روشن استفاده شود که فضا را وسیع تر و دلبازتر نشان دهد. اینکار هر چند کوچک ولی باعث می شود که بیماران دوباره به داروخانه شما مراجعه کنند. اما در مورد کلینیک هایی با خدمات ویژه دندانپزشکی و یا کلینیک های دارای چندین تخصص که خدمات مختلف دندان را ارائه می دهند به ازای هر یونیت دندانپزشکی 4 صندلی در فضای انتظار لازم است. استفاده از پارتیشنهای شیشه ای برای این منظور مناسب است. مطابقت با شرایط بیماران مختلف نیز از جمله ویژگیهای دیگر دکوراسیون یک داروخانه است. بهتر است نورپردازیهای یک داروخانه به دقت طراحی شود.

قرار گیرند. بنابراین طراحی فضای نگهداری و مراقبت از حیوانات باید به صورتی باشد که احساس بسته بودن و تنگ بودن فضایی نداشته و ارتباط با فرد نگهدارنده و صاحب حیوانات به گونه ای گرم و صمیمی ممکن شود. خدمات دندانپزشکی توام با درد است و آسان نیست و استرس اولین حسی است که عموم مردم از رفتن به مطب دندانپزشکی تجربه می کنند. باعث آرامش چشم و کاهش درد میشود که باعث میشود متابولیسم و فشار خون و ضربان قلب کاهش یابد. سقفها یکی از اجزای فضاهای داخلی هستند که قابلیت زیادی برای ایجاد تغییر در دکوراسیون داخلی مطب و کلینیک را دارند. احتمالاً برای شما هم پیش آمده است که با ورود به یک درمانگاه خاص احساس خوبی پیدا نکردهاید و حتی از ورود به آن پشیمان شدهاید. زیرا اولین قسمتی که مراجعین با آن سروکار دارند و احساسشان نسبت به فضا تعدیل می شود قسمت انتظار کلینیک است. اما در مورد کلینیک هایی با خدمات ویژه دندانپزشکی و یا کلینیک های دارای چندین تخصص که خدمات مختلف دندان را ارائه می دهند به ازای هر یونیت دندانپزشکی ۴ صندلی در فضای انتظار لازم است. اولین گام برای پرداختن به طراحی کلی هر فضا، تعیین سبک طراحی است.

میتوان از رنگهای آبی و سبز که رنگ انتخابی خیلی از کارخانه های تولید دارو است استفاده کرد. از آنجا که نوع عملکرد داروخانه ها به گونه ای است که مراجعه کنندگان زیادی دارند و تردد در فضای داروخانه بسیار زیاد است، طرح دکوراسیون داخلی باید به گونه ای باشد که این رفت و آمد و پاسخ دهی را آسان و عملکردی کند. برای این کار می توان از چهار پایه های کوچک و نرم با یک میز قهوه خوری گرد استفاده کرد. به عنوان مثال فضای همسطح و در صورت نیاز استفاده از رمپهای کوچک داخلی برای تسهیل تردد بیماران، دربهای اتوماتیک و … این دو مورد ساده ترین و رایج ترین نوع متریالی بودند که برای پوشش دیوارهای مطب و فضاهای درمانی می توان از آن استفاده کرد. تا نیاز نباشد برای هر بار نیاز بیماران، کل داروخانه را برای پیدا کردن آن جستجو کرد. بنابراین نیاز است فضای درمانگاهها و بیمارستانها به نحوی باشد که استرس و نگرانی را از بیمارانی که در آن حضور دارند دور کند و در عوض به آنها حس آرامش دهد تا در زمانی که در انتظار در این محیط به سر میبرند احساس بدی نداشته باشند.

از طرفی با رعایت اصول طراحی کلینیک های بهداشت و درمان می توان هم فضایی مناسب کارکنان مطب ها و هم مراجعین آنها ایجاد نمود. سعی کنید در داروخانه از سیستم های گرمایشی مناسبی برای بیماران استفاده کنید. به یاد داشته باشید برای بیماران ممکن است اتاق انتظار ترسناک ترین مکان ممکن به نظر برسد پس در طراحی ان بسیار دقت کنید. باید در دیدرس ورودی باشند تا به سرعت توسط بیماران قابل تشخیص باشد.کانترهای فروش محصولات آرایشی و بهداشتی میتوانند به گونه ای طراحی شوند که ارائه و تست محصولات همزمان ممکن شود و جذابیت بصری این کانتر ها توسط طرح، رنگ و یا نور و تصاویر تبلیغاتی حائز اهمیت است.

این گیاه انتخاب مناسبی برای طراحی داخلی مطب زنان و زایمان به سبک مدرن است. این سبک در قرن ۲۱ میلادی شکل گرفته است و در آن از خطوط مشخص و صاف استفاده میشود. برای یک کلینیک دندانپزشکی انتخاب سبک مدرن بهترین گزینه است. پروژکتور ها یا نورهای ریلی که در گالری ها استفاده می شوند، از شاخص ترین چراغ های این سبک نورپردازی هستند. همانطور که اگاه هستید مهم ترین بخش طراحی داخلی مطب پزشک دریافت اطلاعات از مشتری و برسی اطلاعات است. هر چقدر ابعاد اتاق مشاوره نزدیک به ۳ و ۴ متر باشد کاربردی تر و مناسب تر است و در صورت بزرگتر بودن فضا، میتوان با پارتیشن آن را تقسیم بندی کرد. باید توجه کرد که قفسه ها طوری باشند که عرض و پهنای آنها زیاد نباشد و اکثر دارو ها در دسترس باشند و داروها پشت سر همدیگر پنهان نشده باشند. در نظر گرفتن فضای تردد حیوانات به صورت مجزا ، به رفع ترس آنها از محیط کمک میکند.در نظر گرفتن المان هایی که بازی و سرگرمی برای حیوانات مختلف تامین کند، علاوه بر اینکه منتظر شدن برای دریافت خدمات را برای صاحب آنها آسان می کند، فضا را با جذابیتهای ویژه ای همراه می کند که موجب ترجیح آن به سایر کلینیکهای دامپزشکی توسط مراجعین می شود.

تصاویر، رنگها و بافتهای کفپوش و دیوارپوش کلینیک دندانپزشکی بهتر از نوعی باشد که احساس گرمی و صمیمیت ایجاد کند و رنگها به گونه ای انتخاب شوند که حی آرامش را القا کنند. همچنین اگر فضایی جهت کتابها، فایل ها و پرونده ها احتیاج است، بهتر است در معرض دید نباشد تا حس اداری بودن این اتاق القا نشود.هر چقدر کمدها، مبلمان و سایر وسایل و دکوراسیون اتاق مشاوره رنگی تر و صمیمی تر و شبیه به حس خانه باشد، احساس صمیمیت و اعتماد بیشتر شده و برقراری ارتباط مشاور و مراجعه کننده ساده تر می شود . در طراحی دکوراسیون داخلی کلینیک پزشکی ، اتاق مشاوره در درجه اول باید حس اعتماد و آرامش و صمیمیت را ایجاد کند تا پروسه مشاوره به درستی و با بهترین نتیجه انجام شود بنابراین باید از ایجاد فضایی با ابعاد بزرگ که القا کننده حس نا امنی و بی اعتمادی است اجتناب کرد. بنابراین طراحی داخلی مطب دندانپزشکی با رویکرد ایجاد احساس آرامش در بیماران و مراجعه کنندگان و رفع استرس آنها، باعث ایجاد فضایی کاربردی و تاثیرگذار می شود که در آن مراجعه کنندگان برای خدمات دندانپزشکی، به جای تجربه کردن استرس، به نتیجه درمانی یا زیبایی خدماتی که می گیرند فکر کنند و این می تواند بهترین نتیجه ی یک پروسه طراحی داخلی درست و اصولی باشد.

به عنوان مثال اگر طرح خاصی نظیر لوگوی کلینیک، نام آن، شعار پزشکی و سلامتی طراحی داخلی مطب روانشناسی خاصی و … برای انتخاب نوع کف پوشف کاغذ دیواری، کابینتهای پزشکی و سایر قسمتها و اجزا کلینیک، توجه داشته باشید که قابل شستشو بودن و ضد باکتری بودن متریال، در اولویت است. اما متاسفانه فضاهای اداری، محلهایی مانند ساختمان پزشکان و انواع طراحی کلینیک دندانپزشکی از جمله فضاهایی هستند که به طراحی و دکوراسیون داخلی آن خیلی توجهی نمیشود و به ساده ترین شکل ممکن اجرا میشوند تا کمترین هزینه را داشته باشند و همین موضوع باعث میشود کوچک ترین توجهی به خواسته مراجع کننده نداشته باشند همچنین طراحی مطب دندانپزشکی لوکس از آن فضاهایی است که اغلب آدمها، از کوچک تا بزرگ، معمولا از آن میترسند؛ فضای که اکثر مراجعین با حضور در آن احساس دلهره و اضطراب میکنند.

اما اکنون دیگر مثل گذشته تنها گزینه رنگ داروخانه ها، سفید نیست. با ایجاد رقابت در طراحی داخلی و دکوراسیون مطب پزشکی بسیاری از ساختمان های قدیمی روی به بازسازی مطب و کلینیک پزشکی و دندانپزشکی آوردند و با ایجاد فضایی به روز و مجلل محیطی را برای مراجعین خود فراهم کنند که فرد مراجعه کننده احساس خوبی داشته باشد و حس کند و دیگر از نیمکت ها و صندلی های خشک خبری نیست که فرد هر چه زودتر تمایل به انجام کارش داشته باشد تا سریع تر آن فضای غیر صمیمی را ترک کند بلکه در بازسازی مطب و کلینیک پزشکی و دندانپزشکی با فراهم نمودن امکانات پذیرایی مانند سرو انواع نوشیدنی و اقدامات سرگرم کننده مثل نمایش فایل های مالتی مدیا از طریق مانیتورها در عین داشتن تهویه مناسب و مطبوع حسی را در مراجعه کننده ایجاد کنند که تمایل به بودن در محیط کند.

اما اگر در کلینیک خدمات مربوط به زیبایی دندان و خدمات درمانی دندان همزمان ارائه شود بهتر است در صورت امکان این بخشها و فضای انتظار آنها از هم جدا باشد. زیرا احساس گرمی و آرامش و جذابیت بصری را همزمان به همراه دارد.کانترهای تبلیغاتی با شکلهای خاص و مرتبط با کاربری داروخانه می تواند فضای سرد و عملکردی داروخانه را با جذابیتهای ویژه بصری اما کاربردی همراه کند. استفاده از تصاویر و استیکرهای جذاب و تبلیغاتی در فضای انتظار این کلینیک ها هم کاربردی است و هم بر جذابیت متناسب با کاربری فضا تاکید می کند. مثلا بخشی از فضاي مطب به عنوان اتاق انتظار، بخشی براي نصب یونیت ها و بخشی براي اتاق کار شما در نظر گرفته میشود. بهتر است پذیرش نزدیک به ورودی بوده و پرسنلی که در پذیرش کار می کنند بتوانند کنترل و دید مناسبی روی فضای انتظار، ورودی و سایر قسمتها داشته باشند.

اساسا هر نوع کلینیکی به جز موارد خاص نوع خدمات پزشکی، فضاهای ثابتی دارد از قبیل پذیرش و صندوق، فضای انتظار، سرویسهای بهداشتی پرسنل، بیماران و معلولین، داروخانه، قسمت اداری و بایگانی، اتاق تمیز و اتاق کثیف. طرح های رنگی بسته به نوع کلینیک باید آرامش بخش، روشن و مطبوع باشند. نور طبیعی علاوه بر تاثیر روانی و ذهنی فوق العاده، باعث می شود فضا دلباز و روشن شده و جذابیت طرح و رنگها چند برابر شود. دکوراسیون داخلی مطب های دندانپزشکی در جذب مشتری بسیار می تواند تاثیر گذار باشد. اگر در طراحی دکوراسیون داخلی کلینیک پزشکی در فضای کلینیک یا مطب دندانپزشکی کوچک باشد بهتر است رنگ های ملایم و روشن استفاده شود که فضا را وسیع تر و دلبازتر نشان دهد. قرمز : رنگ قرمز بسیار پر انرژی و با هیجان است به همین علت برای دکوراسیون مطب پیشنهاد نمی شود چون شما نمیخواهید بیماران در زمان انتظار مظطرب و نگران باشند . فضای انتظار برای هفت نفر طراحی شد که با توجه به متراژ کم(حدود 40 متر) ایده آل کارفرما بود. این که دکوراسیون مطب شما چقدر با محیط زیست سازگار باشد هم تاثیر بسزایی در تعیین شاخه فرهنگی مورد نظرتان خواهد داشت.