راهنمای خرید لپ تاپ گیمینگ + معرفی بهترین لپ تاپ Gaming

بررسی لپتاپ بهصورت خیلی دقیق و جزئی، کاری دشوار و تخصصی است، لذا بعد از بررسی نکات بالا جهت اطمینان بیشتر، دستگاه را نزد متخصص ببرید. این روش برای تشخیص خرابی رم، خیلی دقیق نیست و بهتر است از نرمافزارهای تست رم لپتاپ استفاده کنید. بررسی رم دستگاه چند دقیقه طول میکشد و در آخر اگر مشکلی وجود داشته باشد به شما گزارش میدهد. با این وجود کیبورد راحت آن بعلاوه عملکرد فوقالعاده در بازیها، تجربه فراموش نشدنی در اختیار شما قرار میدهند، حتی اگر از قیافه لپتاپ خوشتان نیاید. بررسی کنید تا مطمئن شوید همه کلیدهای کیبورد از نظر عملکرد و ظاهری سالم هستند.

آموزشهایی در این مقاله داده شده که هر کاربر عادی حتی اگر برای اولینبار است که لپتاپ میخرد، نیز بتواند لپتاپ را تست کند. اگر این لپتاپ قبلاً باز و تعمیر شده باشد، اثر و آثار پیچگوشتی را بر روی پیچها میبینید. چند نمونه نرمافزارهای تست سلامت صفحهنمایش لپتاپ را در زیر میبینید. پس از این آزمایشات مطمئن شوید که گرافیک و صفحهنمایش لپتاپ به خوبی عمل میکند. البته خرید یک لپتاپ دست دوم زمانی با ارزش و بهصرفه است که سالم باشد. آیا RAM لپتاپ سالم است؟ در هنگام خرید حتماً از فروشنده بخواهید جعبه یا هر مدرک دیگری که نشان میدهد لپتاپ متعلق به اوست را به شما نشان دهد. برای اندازه گیری دمای دستگاه نیز میتوانید از برنامههایی مثل HWMonitor ،Speed Test ،Burnin Test یا Core Temp استفاده کنید.

به همین دلیل بسیاری از برنامه های ویندوز و مک در این لپ تاپ ها در دسترس نیستند. این نرمافزارها نه تنها شما را از زیر و بم سختافزار کامپیوترتان باخبر میکنند، بلکه ویندوز شما را نیز به طور کامل بررسی کرده و مشکلات آن را گزارش میدهد. اگر فروشنده بد قِلِق بود و مهلت تست به شما نداد، حتماً در حضور خودش لپتاپ را تست کنید. گوشتان را بر روی لپتاپ قرار دهید اگر هنگام بوت شدن بوقهایی را شنیدید، این بوقها میتواند علایم خرابی باشند یا اگر بعد از بوت شدن صداهای بلندی مثل سوت کشیدن شنیدید باید قید آن لپتاپ را بزنید. نباید بر روی صفحهنمایش خطوخش بیش از حد وجود داشته باشد. صفحهنمایش را بررسی کنید که بدون هیچ صدایی باز و بسته شود؛ همچنین لولای نمایشگر نباید زیادی سفت و یا بیش از حد نرم باشند. در بعضی مواقع ممکن است باتری خراب باشد و تا درصد مشخصی خوب کار کند و بعد از آن یکدفعه شارژرش خالی شود؛ لذا برای اطمینان بیشتر از دو روش زیر نیز برای تست باتری لپتاپ دست دوم استفاده کنید. اگر مادربورد لپتاپ خراب باشد، عملاً آن دستگاه به کار نمیآید و باید برای تعمیر یا تعویض این قطعه کلی هزینه کنید.

اگر به هر دلیلی نمیخواهید از نرمافزار تست رم لپتاپ استفاده کنید، میتوانید ابزار تست ویندوز (Windows Memory Diagnostic) در منوی استارت را به کار بگیرید، مراحل این روش بهصورت زیر است. تقریبا هیچ کسی نیست که با ویندوز آشنایی نداشته و با این سیستم عامل جامع و کاربردی کار نکرده باشد. سعی کنید با سطوح روشنایی و کنتراست متفاوت این کار را انجام دهید. یا به دنبال یک چیز قویتر برای انجام بازی هستید؟ با این نرمافزارها میتوانید متوجه شوید که باتری سالم است یا نه و همچنین بفهمید که چقدر از ظرفیت مفید باتری باقیمانده است. برای تست سختافزاری CPU وGPU بهترین گزینه برنامه Furmark است که هر دو قطعه را از نظر سالم بودن بررسی میکند. همچنین به منظور تجربهی بصری فوق العاده، لپ تاپ فوق از پنل 17 اینچی IPS با نرخ تازه سازی 144 هرتزی و ریسپانس تایم کم بهره میبرد که یکی از بهترین تجربه ممکن از مالتی مدیا و گیم را در پلتفرم لپ تاپ ممکن میسازد.

این موارد معمولاً نشانهٔ ضربه خوردن دستگاه است که ممکن است این ضربه باعث خرابی قطعات داخلی نیز شده باشد که در بلندمدت خود را نشان میدهند. در انتها برای بیان سوالات و پیشنهادات خود در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید. از نظر ظاهری، این لپتاپ خیلی چشمنواز نیست ولی دارای کانفیگ خوبی برای برقراری ارتباط مناسب بین کاربر و بازی است. همچنین اپل به تازگی از پردازنده های مخصوص شرکت خود با نام Apple M1 در لپ تاپ های خود استفاده می کند که توانسته در بنچمارک ها و مقایسه ها بین سایر پردازنده ها عملکردی خیره کننده داشته باشد. همچنین امکان شارژ سریع یکی از قابلیتهای مهم و کاربردی در بین لپتاپها است و میتواند مزیتی برای آن لپتاپ در بخش باتری باشد. در نسل پاسکال اتفاق جدیدی افتاد و انویدیا با بهبود فناوری ساخت و کاهش مصرف توان و حرارت در تراشههای خود موفق شد که تفاوت ساختاریِ تراشههای موبایلی و دسکتاپی خود را از میان بردارد و قادر شود تراشههای دسکتاپیِ خود را برای استفاده در لپتاپها به محدودهی استانداردهای قابل قبول برساند. لپ تاپ هایی با این قیمت بالا برای فعالیت های سنگین و پیچیده مناسب می باشند که لپ تاپ های معمولی قادر به انجام آن نیستند.

پس از چند دقیقه ببینید روند کم شدن شارژ آن به چه صورت است؛ آیا به طور عادی شارژ دستگاه کم میشود یا نه. اگر بدنبال یک لپتاپ کم مصرف در مقاله لپتاپ تا سقف 25 میلیون هستید پیشنهاد میشود این مورد را از دست ندهید. با این حال اگر شما در حال خرید لپتاپ استاندارد هستید، باید مزایای صفحه نمایش لمسی را با قابلیتهای دیگر آن مقایسه کنید. روکش مات مثل همیشه در این صفحه نمایش استفاده شده است و کاملا میتواند از آسیب رسیدن یا معایب دیگر صفحه نمایش جلوگیری کند. از دیگر نکات در مورد لپتاپ استوک، تست RAM است.

اگر لپتاپ خیلی کُند به نظر رسید و نتوانستید با آن بهراحتی کار کنید این نکته میتواند دلیلی بر ضعیف بودن پردازندهٔ راهنمای خرید لپتاپ گیمینگ آن باشد. اگر فروشنده به شما مهلت تست داده است؛ علاوه بر کارهایی که در روش اول گفته شد، از نرمافزارهای تست لپتاپ نیز استفاده کنید. مواردی که در بالا گفته شد، برای زمانی است که شما بخواهید سادهترین کارها؛ مانند استفاده از اینترنت، آفیس، نصب تعداد کمی نرمافزار، تماشای فیلم و … همین کار باعث شده است که فروشندهها با خیال راحت، قیمت لپتاپ دست دوم را بالا و بعضاً در حد لپتاپ نو تعیین کنند. در مورد خرید لپتاپ هم، بحث سرعت بالا ارتباط مستقیمی به قیمت سیستم خواهد داشت. در حال حاضر از دو نسخه ویندوز 10 و نسخه جدیدتر این سیستم عامل، یعنی ویندوز 11 در لپ تاپ ها استفاده می شود و اگر قصد خرید لپ تاپی که جدیدا به باز عرضه شده داشته باشید، احتمالا یک لپ تاپ با ویندوز 11 در اختیار خواهید داشت. سیستم عامل ویندوز پرکاربردترین سیستم عامل روی لپ تاپ ها است که از رابط کاربری آسان، جامعه کاربری بزرگ و دنیایی از نرم افزار های گوناگون برخوردار است و معمولا اولین انتخاب در خرید لپ تاپ برای کاربران خواهد بود.

هنگام خرید لپتاپ دست دوم، حتماً به سالم بودن مادربورد آن اهمیت بدهید. در آخر راهنمای خرید لپتاپ دست دوم و استوک، چند نرمافزار تست سختافزارهای لپتاپ را به شما معرفی میکنیم که بهراحتی بتوانید سالم بودن تمام قطعات را بررسی کنید. اگر صفحهنمایش خراب باشد هزینههای سنگینی را روی دست شما میگذارد. همچنین اگر به سراغ بازی سنگین Cyberpunk 2077 برویم، این لپتاپ میتواند بازی را روی رزولوشن ۱۰۸۰p، تنظیمات Medium و نرخ متغیر ۴۰ تا ۵۰ فریم بر ثانیه اجرا کند. اگر RAM لپتاپ ضعیف باشد، در هنگام انجام این کار با کُندی زیاد مواجه میشوید. ببخشید من کارم تولید محتولی متنی هست و زمان زیادی با لپ تاپ کار میکنم. در عین حال برای کاربرانی است که نمیخواهند بودجه زیادی صرف خرید لپ تاپ گیمینگ خود کنند. این سیستم عامل از نظر عملکردی شباهت زیادی به ویندوز داشته و اکثر برنامه های آنها تنها تفاوت هایی در زمینه رابط کاربری با یکدیگر دارند. عبارت Windows Memory Diagnostic را جستجو کنید یا اینکه دکمه ویندوز و R را با هم فشار دهید تا پنجره Run باز شود و در آن mdsched.exe را تایپ کنید و OK را بزنید.

درصورتیکه کارت گرافیک لپتاپ سالم باشد، عبارت “This Device is Working Properly” را خواهید دید. اول با فروشنده صحبت کنید که حداقل 24 ساعت برای تست به شما وقت بدهد و توافق کنید درصورتیکه از لپتاپ راضی نبودید، بتوانید آن را به فروشنده برگردانید و پولتان را پس بگیرید. ما در این لیست سعی کرده ایم که بهترین لپ تاپ های موجود در بازار را که در رنج قیمتی مناسبی هستند در لیست ارائه شده بگنجانیم و لیست جوری طراحی شده است که نیاز های بیشتر افراد جامعه را تحت پوشش قرار دهد تا شما عزیزان بتوانید لپ تاپ مناسب کار خود را با قیمت مناسب تهیه نمایید. خوشبختانه چند مدل از جدیدترین لپ تاپ های گیمینگ ام اس آی، در ایران موجود است که مدل GE76 raider 11UG بهرغم داشتن سختافزار بهتر، از برخی لپ تاپهای دیگر این برند ارزانتر نیز است. نکته مثبت دیگر در مورد این لپتاپ، وجود حافظه داخلی هیبریدی در آن است.

صفحه نمایشی در اندازه ۱۵.۶ اینچ را روی این محصول مشاهده میکنید که وضوح تصویر ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل یا همان Full HD را پیش روی کاربران قرار میدهد. اندازه صفحه نمایش این دستگاه ۱۰.۱ اینچ میباشد که قابلیت دریافت ۱۰ لمس همزمان میباشد. خرید لپ تاپ یکی از سخت ترین کارها میباشد. قبل از بیان انواع و مشخصات لپ تاپ ها باید اول تکلیف بودجه مورد نظر خود را مشخص کنید، زیرا قیمت لپ تاپ احتمالا اولین و مهم ترین اولویت خرید خواهد بود. افزودن کارت گرافیک Nvidia GeForce RTX 3080، این لپ تاپ را به یکی از سریع ترین نوت بوک های روی کره ی زمین تبدیل کرده است و پردازنده ی اینتل، حافظه و ذخیره سازی سریع و اتصال داخلی قوی، این دستگاه را به یک دستگاه قدرتمند تبدیل کرده اند. اگر صفحه نمایش بالا آمد، برنامههای نسبتاً سنگینی بر روی لپتاپی که قصد خرید آن را دارید باز کنید.