شرکت های هدایت شده مک کینزی در مرکز بحران مواد افیونی

در سال 2020، اسنادی که به عنوان بخشی از یک پرونده حقوقی پوردو منتشر شد، نشان داد که دکتر گاتک و مشاور دیگری به نام مارتین الینگ درباره از بین بردن سوابق بحث کرده اند. مک کینزی خیلی زود آنها را اخراج کرد.

به گفته دو نفر که در آن زمان از مقامات محلی بودند، در سال 2019، مشاوران تقریباً دو ماه را با دولت شهر کار کردند. هر دو کار مک کینزی را ستایش کردند، کاری که هزینه ای برای شهر نداشت اما بعداً پس از کووید-19 کنار گذاشته شد.

“البته شما مسئول همه اینها نیستید، اما شما وظیفه خود را انجام دادید.”

این شرکت در اوایل سال 2021 با دادستان کل ایالت تسویه حساب کرد و اسنادی که تحویل داده است در آرشیوی تحت مدیریت دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو و دانشگاه جان هاپکینز نگهداری می شود.

او نوشت: «بحران مواد افیونی وحشتناک است. “این را از قبل تصدیق کنید.” اما با توصیه به مشتریان برای توسعه محصولاتی که سوء استفاده از آنها دشوارتر است، “ما مستقیماً روی راه حلی برای یک بحران بهداشت عمومی کار می کردیم، نه یک گلوله نقره ای بلکه قطعاً یک راه حل.”

در ژوئن 2017، تام لاتکوویچ در یک کنفرانس مراقبت های بهداشتی در شیکاگو که توسط کارفرمایش مک کینزی حمایت می شد، سخنرانی کرد.

من امروز با این سوال شروع می‌کنم که چرا ما به تجویز، توزیع، پرداخت نسخه‌های تریاک برای افرادی که می‌شناسیم، یا حداقل می‌توانیم بدانیم، تمایل فوق‌العاده بالایی به سوء استفاده از آنها دارند، ادامه می‌دهیم؟»

آقای لاتکوویچ، یکی از شرکای ارشد، عضو مطب داروسازی مک کینزی نبود. در عوض، تیم او بر روی استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل داده‌ها برای رسیدگی به مشکلات پیچیده مراقبت‌های بهداشتی متمرکز شد و به طور فزاینده‌ای به اپیدمی مواد افیونی کمک کرد.

اعتبار…CSPAN

دکتر گاتاک، نیروی محرکه کارهای مک کینزی برای پوردو و اندو، خود را در کانون توجه قرار داد. همان‌طور که برای مدیران داروسازی انجام داده بود، این بار برای خودش، نکاتی را برای صحبت ایجاد کرد.

افشایی که مک کینزی به پوردو توصیه کرده بود به بحث هایی در داخل شرکت منجر شد. ممکن است ما هیچ اشتباهی مرتکب نشده باشیم، اما آیا از خود پرسیدیم که عواقب منفی کاری که انجام می‌دهیم چیست و چگونه می‌توان آن را به حداقل رساند؟ یکی از مشاوران نوشت

Endo همچنین احتمال ورشکستگی را در میان موجی از دعوای قضایی بر سر بازاریابی مواد افیونی، به ویژه Opana، مطرح کرده است. این شرکت در یک پرونده نظارتی گفت که در سال 2020 احضاریه ای از دفتر دادستانی ایالات متحده برای ناحیه غربی ویرجینیا دریافت کرده است که سال ها قبل از مدیران پوردو اعتراف کرده بود. این بار، طبق افشای اندو، دفتر اطلاعاتی در مورد مک کینزی می خواست.

در ایندیانا، مقامات مجری قانون در سال 2016 یک حلقه قاچاق مواد مخدر را متلاشی کردند. یک مرد اعتراف کرد که Opana را در دیترویت به دست آورده و آن را به صورت عمده به یک فروشنده فروخته است. او به شش سال زندان محکوم شد.

قاضی پرونده با انتقاد از او گفت: «بهداشت، مدارس، اداره بهزیستی، همه چیز به دلیل مواد مخدر، داروهایی که شما کمک کردید در دسترس باشد، در حال فروپاشی است.

در سال 2017، کمتر از دو سال بعد، FDA اقدام نادری را انجام داد و از Endo خواست که Opana را از بازار خارج کند، با استناد به عواقب شدید بهداشت عمومی سوء استفاده از آن. شرکت رعایت کرد.

با افزایش پوشش خبری منفی و شکایت‌ها علیه پوردو، برخی از مشاوران در داخل نگران بودند که بررسی‌ها ممکن است به مک کینزی نیز کشیده شود.

به امید گسترش این کار، آقای لاتکوویچ به حضار گفت: “ما در حال راه اندازی یک مرکز جدید با تمرکز بر مواد افیونی و بینش هستیم.”

در سال 2019، در حول و حوش پروژه فیلادلفیا، مک کینزی تصمیم گرفت مشاوره به شرکت ها در مورد مواد افیونی را متوقف کند – پس از اینکه رابطه 15 ساله شرکت با پوردو به عنوان بخشی از پرونده دادگاه توسط دفتر دادستان کل ماساچوست علنی شد. اسناد نشان می دهد که از زمان سخنرانی آقای لاتکوویچ در سال 2017، مک کینزی 7.8 میلیون دلار از پوردو دریافت کرده است.

فهرست مشتریان برای سرمایه گذاری جدید شامل دولت های ایالتی، شرکت های بیمه و سیستم های بهداشتی می شود. یکی از جاه‌طلبانه‌ترین تلاش‌های مک‌کینزی در فیلادلفیا بود، شهری که یکی از بالاترین نرخ‌های مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد مواد افیونی را در کشور داشت.

طبق پرونده های شرکتی، طی پنج سال از ظهور گروه بیماری های خونی در تنسی تا خروج دارو از بازار، این مسکن بیش از 844 میلیون دلار درآمد داشته است.

برخی از مشتریان سابق مک کینزی در دادگاه با خسارات سنگینی مواجه شدند. پوردو در سال 2019 درخواست حمایت از ورشکستگی را داد و مالینکرود در سال بعد نیز همین کار را کرد. جانسون اند جانسون قبلاً تجارت مواد مخدر خود را به یک شرکت سرمایه گذاری خصوصی فروخته بود و تعدادی از دعاوی مربوط به بازاریابی مواد افیونی خود را حل و فصل کرده بود که این شرکت در بیانیه ای اعلام کرد “مناسب و مسئول” است.

با این حال، در حالی که تیم آقای لاتکوویچ تلاش می‌کرد تا با همه‌گیری مواد افیونی مبارزه کند، شرکت خدمات رسانی به شرکتی را که اغلب به خاطر جرقه‌زنی آن سرزنش می‌شد، یعنی پوردو، متوقف نکرد. و حداقل در دو نوبت، اسناد نشان می‌دهد، پیش‌نویس‌های نشریات تهیه‌شده توسط تیم آقای لاتکوویچ در اختیار مشاوران قرار گرفته است تا مشتریان دارویی آن را بررسی کنند. یکی از مدیران بخش داروسازی نوشت، هدف این بود که ارزیابی کند “آیا این می تواند موجی را در رسانه های اجتماعی یا از سوی روزنامه نگاران ایجاد کند که برای مشتریان داروسازی ما مضر باشد.”

تصویر برتر توسط مارک ویور.منبع