شیرآلات پروانه ای گروه صنعتی مک پلاس | کسری ساران

PTFE دارای مقاومت دمایی عالی و مقاومت قوی در برابر مواد شیمیایی است که معمولاً به عنوان مقاومت در برابر خوردگی قوی شناخته می شود. با این حال، به دلیل نیازهای خاص برخی از شیرهای پروانه ای، PTFE بهبود‌ یافته‌ و خواص عایق آن لغو می شود به طوری که نمی توان خواص عایق PTFE را تضمین کرد. پروانه لاگ تایپ برای استفاده در پایان خط مناسب است اما ولو ویفری را نمی توان برای استفاده پایانی به کار برد. در صورت نیاز به تعمیر و نگهداری در خط دارای شیر پروانه ای سبک آب، کل خط باید خاموش شود. بدنه Butterfly valve با توجه به نوع سیال و فشار کاری و درجه حرارت از جنس چدن معمولی،چدن نشکن،فولاد ریختگی،فولاد آلیاژی،استنلیس استیل با گرید مختلف، آلیاژهای نیکل وبرنز و… تولید و به کار برده می شود. قیمت شیر پروانه ای درج شده در جدول زیر برای با جنس بدنه چدن با دیسک استیل با جنس لاینر لاستیک EPDM ساخت کشور چین می باشد.

جنس شیر پروانه ای ویفری

درگذشته میزان نشتی این شیرها بسیار زیاد بود اما رفته‌رفته روی مسئله آب‌بندی این گروه از شیرها بسیار کار شد و در نتیجه از نظر این مسئله مقداری بهبود پیدا کرد. ولی روی هم رفته در خصوص خطوط لوله‌ای که در زمینه آب‌بندی بسیار حساس هستند، استفاده از این شیرها به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. در این نوع از طراحی شیر باترفلای، محور دیسک و شفت با بدنه شیر در یک مرکز قرار می­گیرد. در موقیت­های باز، دیسک در مرکز قرار می­گیرد و جریان سیالات را به دو قسمت مساوی تقسیم می­کند. به همین دلیل است که این مدل شیرآلات پروانه­ای بیشتر در سیستم­هایی با دما و فشار پایین مورد استفاده قرار می­گیرند.

شیرآلات پروانه ای گروه صنعتی مک پلاس | کسری ساران

به طور معمول، شیرهای پروانه ای مسدود سازی مسیر عبور سیال را با سرعت بالا و سریع انجام می شیرآلات صنعتی در اصفهان دهند. لازم به ذکر است که نصب شیرهای پروانه دارای ابعاد بزرگ، به وسیله گیربکس انجام می گیرد. نصب گیربکس علاوه بر کاهش نیروی مورد نیاز جهت تغییر حالت این ولو، سبب کاهش سرعت ولو نیز می گردد. طراحی و ساخت شیر پروانه ای، به مدت زمان بسیار دوری در حدود دویست سال پیش باز می گردد. در آن سال ها از شیرهای پروانه ای به منظور کنترل بخار و جریان هوا در توربین ها و فن ها و خطوط لوله فولادی استفاده به عمل می آمد. با مطالعه این مقاله دریافتیم که شیرآلات در صنعت ساختمان سازی نقش مهمی ایفا می کنند.

  • شیرهای پروانه ای به دلیل وزن سبک تر و قیمت ارزان تر نسبت به انواع دیگر، مشتریان بیشتری دارند و
    در بسیاری از مواقع در صورت امکان جایگزین شیرهای کروی (Globe Valve) و شیرهای توپی (Ball Valve) می شوند.
  • برخی از تولیدکنندگان شیر، به ویژه آنهایی که در کار با مواد خورنده تخصص دارند، یک مهر و موم ساقه را در داخل شیر قرار می دهند تا هیچ ماده ای که توسط شیر جابجا می شود نتواند با میل سوپاپ تماس پیدا کند.
  • همانطور که پیش تر گفته شد این نوع محصول در سایز های بزرگتر دارای عملگر هایی متعددی مانند پنوماتیکی، هیدرولیکی و غیره می باشد.
  • اگر سیال خورنده باشد پیشنهاد می شود که از باترفلای ولو تمام استیل استفاده شود.
  • پرکاربردترین شیرآلات در ساختمان سازی، شیرهای پروانه ای می باشند.
  • در جایی که شیر پروانه ای به یک سوپاپ یا پمپ وصل است، فضای کافی را بین آنها نگه دارید تا مطمئن شوید که دیسک با تجهیزات مجاور تداخل ندارد.

لازم به ذکر است که شیرهای پروانه ای علاوه بر بهبود فشار بالا و افت فشار پایین، از نشتی بسیاری پایینی نیز برخوردار می باشند. شیرهای پروانه ای به علت برخورداری از تنوع جنس در ساختار خود به ویژه قسمت دیسک، آزادی عمل بیشتری را در اختیار مصرف کنندگان این محصولات قرار می دهند. خوردگی و فرسایش در این شیرها ایجاد نمی گردد، بر همین اساس، باترفلای ولو پلیمری  از طول عمر بالایی برخوردار است. قابلیت آب بندی بسیار مناسب، مقاومت بالا در برابر عوامل شیمیایی و برخورداری از بدنه محکم و بادوام پلیمری، از دیگر مزیت های قابل توجه این مدل ولو صنعتی به شمار می رود.

در این زمینه باید خاطر نشان کرد که ولو باترفلای پلیمری در مقایسه با ولوهای مخروطی، دروازه ای، کروی و شیر توپی، از مزیت های قابل توجهی برخوردار می باشد. باترفلای ولو به علت ساختار و عملکرد مناسب، در بسیاری از سیستم ها و صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. در سیستم های گرداننده و خنک کننده آب، حفاظت کننده های گرمایی و سرویس های خورنده، استفاده از شیر پروانه ای گزینه مطلوب و قابل توجهی محسوب می شود. از دیگر کاربردهای حائز اهمیت این محصول می توان استفاده در سیستم های خنک کننده آب و هوا و سرویس های فشار آب و بخار را عنوان کرد. صنایع مختلف نیز از مزیت های کاربردی شیر پروانه ای پلیمری بی نصیب نمانده اند.

شیرآلات کشویی