فرارو نرخ ارز، دلار، سکه، طلا و یورو پنجشنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۲ | hsaatchi

به دلیل ریسک سیاسی بالا و نااطمینانی‌های متعدد در ایران، ایرانی‌ها همیشه به طلا توجهی ویژه دارند.

شکل‌گیری نظم نوین جهانی چین

برای مثال در نزدیکی عید نوروز شاهد افزایش قیمت طلا هستیم. همچنین در اواخر ماه ذوالحجه و پیش از شروع محرم و صفر، به دلیل افزایش تعداد ازدواج‌ها، قیمت طلا کمی بالا می‌رود. ماه شعبان از دیگر ماه‌هایی است که به دلیل داشتن اعیاد و مناسبت‌های مقدس، تقاضای برای طلا بالا می‌رود. با توجه به این که نااطمینانی بر سرعت گردش پول اثر می‌گذارد، حباب قیمت طلا با سرعت گردش پول همبستگی خواهد داشت. اما رابطه حباب سکه و طلا با سرعت گردش پول، یک رابطه عِلّی نیست.

فرارو نرخ ارز، دلار، سکه، طلا و یورو پنجشنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۲ | hsaatchi

در بسیاری از موارد گزینه‌های دیگر مثل دلار، سهام، اوراق بدهی، زمین و سپرده‌بانکی در کنار طلا قرار خرید و فروش انلاین طلا می‌گیرند. در شرایط پرریسک و با نااطمینانی بالا، سهم طلا در سبد بیشتر می‌شود. مثلا اگر کشوری ترس جنگ داشته باشد، به این دلیل که می‌تواند مقدار زیادی پول را در حجم کمی از طلا ذخیره کند، تقاضا برای طلا بالا می‌رود و به دنبال این کشش تقاضا قیمت طلا افزایش می‌یابد. همچنین ربع سکه با کاهش ۰.۸۵ درصدی نسبت به ۲ روز پیش، ۱۱,۷۰۰,۰۰۰ (یازده میلیون و هفتصد هزار) تومان معامله شد. قیمت سکهامامی به 31,601,000 (سی و یک میلیون و ششصد و یک هزار) تومان رسید که نسبت به 2 روز پیش، افزایش است. یورو در بازار آزاد، امروز به ۴۵,۹۲۰ (چهل و پنج هزار و نهصد و بیست ) تومان رسید که نسبت به ۲ روز پیش، افزایش ۰.۷۶ درصدی داشته است.

آخرین اخبار اقتصاد

همین موضوع باعث شد که در دوران باستان، نفیس‌ترین و ظریف‌ترین مصنوعات از طلا ساخته شوند. اما برای نگه‌داری و سرمایه‌گذاری طلای ۲۴ بهترین گزینه نیست. طلای خالص (۹۹٫۹%) به‌سادگی آسیب می‌بیند و تغییر شکل می‌دهد. به گزارش فرارو، قیمت دلار امروز پنجشنبه ۲۴ فروردین تا ظهر براساس اعلام کانون صرافان و به‌شکل توافقی ۴۲ هزار و ۳۵۰ تومان به‌ثبت رسید. البته برای متقاضیان ارز خدماتی هم قیمت یورو ۴۵ هزار و ۸۰۰ تومان محاسبه می‌شود و دلار خدماتی امروز ۴۱ هزار و ۷۰۰ تومان عرضه شده است.

  • اما یک ارزش دیگر هم به نام ارزش ذاتی سکه وجود دارد که برخی از کارشناسان اختلاف بین قیمت ذاتی سکه و قیمت بازار را حباب سکه می دانند.
  • در ایران تمام انواع سکه‌های بهار آزادی با عیار ۲۱٫۶ (۹۰٪) ضرب می‌شوند.
  • طلای خالص (۹۹٫۹%) به‌سادگی آسیب می‌بیند و تغییر شکل می‌دهد.
  • همچنین سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید یا همان سکه امامی درمقایسه با سه‌شنبه هفته جاری ۲۳۰ هزار تومان کمتر فروخته شد، اما سایر سکه‌های طلا با افزایش قیمت فروخته شدند.